2024 UMRE TURLARI İÇİN TIKLAYINIZ

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan Hakkında

Bir Arap ülkesi olan Suudi Arabistan, Basra Körfezi’nin güneyinde yer alır ve Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesi olma unvanına sahiptir. İki kutsal camiinin arazisi olarak bilinen ülke, İslamiyet’e göre kutsal sayılan Mekke ve Medine şehirlerine ev sahipliği yapar. Orta Doğu’daki körfez ülkeleri gibi Suudi Arabistan da hızla gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Başkenti Riyad olan ülke İslamiyet öncesinde göçebe kabilelere vatan olmuştur. Günümüzde de yerel halkın %99’u Müslümanlardan oluşur.
Yaz aylarında ülkede sıcaklıklar 50 derecenin üzerine çıkabildiği için Suudi Arabistan’ı ziyaret etmek için en ideal dönem kış ayları olacaktır. Kış aylarında sıcaklığı ortalama 20-25 derece arasında değişkenlik gösteren ülkede yağmur yağışı pek görülmez. Her ne kadar sıcak bir ülke olduğunu düşünerek bavulunuzu hazırlayacak olsanız da kapalı alanların tamamında klimaların çalıştığını unutmamalı ve yanınıza mutlaka kalın birkaç parça kıyafet almalısınız. Ülkede çöl iklimi hâkim olduğu için gece de sıcaklıklar düşebilmektedir.

Suudi Arabistan’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Ülke nüfusunun %99’u Müslüman’dır ve ülkede şeriat kanunları uygulanmaktadır. 
 • Kadınların günlük kıyafetlerini gizleyen uzun tunik ya da abaya giymesi zorunludur. Kadınların yanlarında ailelerinden bir erkek ile seyahat etmeleri gerekmektedir. 
 • Erkekler için kıyafet kısıtlaması şort giyilmemesi ile sınırlıdır.
 • Suudi Arabistan’da çalışma saatleri sektöre bağlı değişkenlik gösterir. Alışveriş merkezlerinin büyük bir kısmı gece 23.00’e kadar açıktır. Bazı süpermarketler ise 24 saat hizmet vermektedir. Saatler değişkenlik gösterse de 12.00-14.00 saatleri arasında her yer öğle izni sebebiyle kapalıdır. Cuma günleri ise alışveriş merkezlerindeki mağazalar dahil olmak üzere her yer kapalıdır. 
 • Sosyal hayat içinde haremlik-selamlık olabilecek alanlara dikkat etmeniz gerekir. Asansörler ve toplu taşıma gibi alanlarda bile kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler bulunur.
 • Bütün restoranlar aile salonu ve bekar salonu olarak iki farklı bölümle karşılaşmanız mümkündür. Aile bölümü olmayan restoranlara ise kadınların girmesi yasaktır.
 • Namaz vakitlerinde tüm restoran ve kafeler kapalıdır. 
 • Cidde’de yer alan eski Al-Balad semti 2014’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.
 • Erkeklerin kadınlara bakması büyük bir saygısızlık olarak kabul edilmektedir. 
 • Suudi Arabistan’da hırsızlık olayları yok denecek kadar az yaşanmaktadır.
 • Hac mevsiminde fiyatların yükseldiği Suudi Arabistan’da alışveriş Cidde ve Riyad gibi şehirlerde daha pahalı olabilmektedir. Mekke ve Medine çevresinde de yüksek fiyatlarla karşılaşmak olasıdır. 

Bu Turları Kaçırmayın

En Son Yazılar